Чиїми будуть суди? Як в Україні готують судову реформу

Facebook
ВКонтакте
share_fav

Верховна Рада у вівторок, 13 січня, зробила перші кроки в питанні проведення судової реформи.

Парламент схвалив у першому читанні два законопроекти: президентський - 1656 і депутатський - 1497.

Обидва законопроекти були прийняті за основу з метою доопрацювання єдиного проекту до другого читання, який би містив всі правки та зауваження.

Як зазначив депутат Руслан Князевич, рішення про прийняття за основу відразу двох альтернативних законопроектів - прецедент для українського парламентаризму.

Єдиний проект реформи може з'явитися вже в лютому, але перед цим доведеться пережити багато суперечок, адже депутатський і президентський законопроекти відрізняються не тільки структурно, а й у розумінні складових судової реформи.

Корреспондент.net розбирався, як в Україні будуть реформувати судову систему.

Пропозиція Президента

Систему судів загальної юрисдикції Порошенко пропонує залишити без змін. У неї входять місцеві, апеляційні, вищі спеціалізовані суди та Верховний Суд України.

AP

Документом передбачено введення кваліфікаційної атестації, яку проводитиме Вища кваліфікаційна комісія суддів і яка полягає в оцінці професійного рівня судді.

За результатами атестації буде прийматися рішення про присвоєння судді відповідного кваліфікаційного класу.

Критеріями кваліфікаційної атестації Рада планує закріпити: професійну компетентність (знання права, здатність проводити судове засідання і приймати рішення), особисту компетентність (здатність справлятися з обсягом роботи, самоорганізованість), соціальну компетентність (врівноваженість, стресова стійкість, комунікабельність) і здатність підвищувати свій професійний рівень і здійснювати правосуддя в суді відповідного рівня.

Всього введуть 5 класів суддів

Крім того, законопроектом розширюється перелік підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Законопроектом планується ввести призначення членів Вищої ради юстиції на конкурсній основі, але при цьому скоротити термін їхніх повноважень із 6 до 4 років і заборонити суміщення цієї посади з іншими видами діяльності, у тому числі з депутатською.

Документ також зобов'язує суди оприлюднити абсолютно всі рішення в Єдиному реєстрі судових рішень.

Порошенко пропонує визначити Верховний Суд як вищий судовий орган в системі судів загальної юрисдикції України, який забезпечує єдність судової практики.

Зберігається норма про недоторканність судді. Затримання судді або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або домашнього арешту до ухвалення обвинувального вироку судом не може бути здійснено без згоди Верховної Ради.

Ініціатива депутатів

Парламентарі пропонують ліквідувати суди господарської юрисдикції.

Авторами законопроекту є заступник голови парламенту Оксана Сироїд, депутати Олена Сотник і Андрій Журжий (обидва - "Об'єднання "Самопоміч"), Леонід Ємець ("Народний фронт") та Іван Крулько ("Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина").

Вони пропонують об'єднати суди цивільної та господарської юрисдикції, а саме: реорганізувати місцеві госпсудів в окружні суди з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Крім того, Вищий госпсуд буде об'єднаний з Вищим судом з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Законопроект передбачає зменшення кількості адміністративних посад у судах шляхом відмови від посад заступника голови суду в невеликих судах.

Депутати також пропонують суттєво посилити повноваження Верховного Суду.

Зокрема, цей суд сам зможе вирішувати питання про допуск справ до розгляду, зможе переглядати справи щодо неоднакового застосування норм не лише матеріального, а й процесуального права.

Законопроектом пропонується позбавити Раду і Президента права переводити суддів з одного суду до іншого.

Також замість Вищої кваліфікаційної комісії суддів пропонується створити кваліфікаційно-дисциплінарну комісію суддів.

Проект закону передбачає запровадження конкурсної процедури призначення суддів та введення моніторингу способу життя суддів.

Крім того, змінюється процедура розгляду заяви про відвід судді: заяву зобов'язаний розглядати інший суддя, а не той, якому заявляється відвід.

Передбачено збільшення термінів на оскарження судових рішень, зокрема, строк на апеляційне оскарження збільшується вдвічі - з 10 днів до 20, а термін касаційного оскарження - з 20 днів до одного місяця.

У чиїх інтересах законопроекти?

Реанімаційний пакет реформ, який брав участь у розробці депутатського проекту, знайшов корупційну складову у проекті Порошенка.

Інфографіка: Реанімаційний пакет реформ
посмотреть на Корреспондент.net (Українська версія)