На Кіпрі вчені знайшли унікальний амулет із зображенням Гора та християнським написом

На Кіпрі вчені знайшли унікальний амулет із зображенням Гора та християнським написом

Gazeta.ua

Під час археологічних розкопок біля містечка Неа Папос на Кіпрі експедиція Ягеллонського університету на чолі з Евдоксією Папучі-Владикою виявили цікавий амулет, який датується V століттям нашої ери.

Амулет виявили ще 2011 року, однак вивчення його триває й сьогодні. Вчені встановили, що амулет складається з двох сторін. На лицьовій стороні амулета зображено бога Гора (Гарпократа) та міфічну істоту кіносцефала, тобто людину з головою пса.

Євдоксія Папучі-Владика стверджує: "Художник слабо розбирався у предметах, які він зображував. За основу була взята єгипетська міфологія, однак автор амулета знав її дуже поверхово."

На другій стороні амулета знаходиться паліндром давньогрецькою мовою, довжина якого становить 59 літер. Вченим вдалося розшифрувати його та перекласти. У написі говориться: "Господь (Бог) є носієм таємного імені, і лев Ра береже його храм."

Оскільки у V столітті християнство було державною релігією у Візантії, це амулет свідчить про те, що у цей час язичницькі та християнські вірування співіснували, а інколи й перепліталися химерним чином.

посмотреть на Gazeta.ua