24 роки тому у Вільнюсі радянські танки розстріляли беззбройних литовців

Facebook
ВКонтакте
share_fav

12 - 13 січня 1991 року в Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР.

7 січня в різних містах Прибалтики під формальним приводом забезпечення весняного призову новобранців до Радянської Армії висадились численні підрозділи десантників. У ніч на 13 січня вони зайняли у Вільнюсі приміщення радіо і телебачення, що спонукало десятки тисяч жителів литовської столиці вийти на вулицю і утворили живу стіну біля будинку парламенту, щоб захистити представників верховної влади республіки. У зіткненнях, в яких проти беззбройних людей були застосовані танки і БМП, загинуло 14 чоловік і 150 отримали поранення.

Керівник СРСР Михайло Горбачов дистанціювався від вільнюських подій, які він кваліфікував "перегинами на місцях". З протестами проти збройного конфлікту в Прибалтиці виступили державний секретар США Дж. Бейкер, уряди скандинавських і західноєвропейських держав.

У лютому - березні в прибалтійських республіках відбулись референдуми про незалежність: 91% тих, хто прийняв участь в голосуванні у Литві, 79% - в Латвії і 71% - в Естонії висловились за державну незалежність своїх країн, що стало фактичним початком розпаду СРСР.

посмотреть на Gazeta.ua